Żywność szkodliwa w menopauzie

Wśród żywności jaką spożywamy są dwa rodzaje pożywienia, które wyjątkowo nie sprzyjają kobietom w okresie menopauzy. Są to pozbawione wartości odżywczej, wysokokaloryczne cukry oraz wysoko przetworzone produkty żywnościowe, które nie zawierają enzymów, mikroelementów ani składników odżywczych jakie ma żywność naturalna. Istnieją oprócz tego również produkty żywnościowe i mechanizmy niekorzystne z odżywczego punktu widzenia ponieważ obniżają skuteczność innych zdrowych produktów żywnościowych. Na przykłada kawa i żywność przetworzona osłabiają działanie witaminy A, proces zamrażania powoduje, że zawarta w nienasyconych tłuszczach  witamina E ginie, witaminę B, potas i wapń niszczy spożywanie cukru w nadmiarze, odchudzanie, kawa, herbata i żywność przetwarzana.

SĂłl

Jest to najbardziej popularna przyprawa naszej kuchni, bez której jedzenie nie miałoby smaku. Niestety fakty są takie, że sól sieje ogromne spustoszenie w naszym organizmie. Nie dość, że podnosi ciśnienie krwi to jeszcze powoduje wzdęcia i zatrzymywanie się płynów w organizmie, co dodatkowo potęguje i tak już uciążliwe dolegliwości kobiet w czasie menopauzy. Surowe owoce, warzywa, mięso i ziarna zawierają tyle soli, ile potrzebuje ludzki organizm. Dodatkowo jej poziom podwyższają takie przyprawy jak zioła, korzenie, czosnek i sok z cytryny. Jeśli mimo starań, cieżko jest ci zrezygnować z soli, zamień tą kuchenną (chlorek sodu) na sól potasową, która jest zdrowsza i nie podwyższa ciśnienia krwi ani nie obciąża serca. Najlepiej jednak zastąpić sól np. sproszkowanymi wodorostami morskimi (kelp, nori). Zawierają one jod oraz wiele innych mikroelementów.

Cukier

Cukier to druga, zaraz po soli, równie popularna przyprawa, którą używamy w nadmiarze. Spożywanie zbyt wysoko przetworzonych węglowodanów może powodować nie tylko otyłość bo sprzyja także przyswajaniu zbyt dużych dawek tłuszczów. Ponadto nadmiar cukru zwiększa ryzyko szybkiego rozwoju cukrzycy oraz powoduje wahania poziomu cukru we krwi, wywołując zmienność nastroju, pobudliwość oraz zwiększony niepokój. Nadmiar cukru obniża też zawartość innych ważnych substancji odżywczych. Jeśli dopada cię głód czekoladowy zaspokój go owocami i sokami owocowymi. Dieta obfita w błonnik da ci uczucie sytości dzięki czemu stracisz apetyt na słodycze.

Tłuszcz

Tłuszcze w naszej diecie stanowią połowę spożywanych przez nas codziennie kalorii. Ich najpospolitszą formą są tłuszcze nasycone, występujące w produktach nabiałowych, wołowych i wieprzowych. Ta forma tłuszczu jest wyjątkowo niebezpieczna dla kobiet w okresie menopauzy, ponieważ ich regularne spożywanie podwyższa ryzyko wystąpienia chorób serca, nadciśnienia, udarów mózgu, otyłości oraz różnych postaci nowotworów. Tłuszcze nienasycone mają znacznie korzystniejszy wpływ na zdrowie, m.in. sa w stanie usunąć z tkanek cholesterol, który do dotarciu do wątroby jest wydalany z organizmu. Jednym ze sposobów skutecznego dostarczania podstawowych ilości tłuszczów i olejów jest jedzenie niewielkich ilośc i orzechów i nasion. Do przygotowywania dań używaj oleje pochodzenia roślinnego, najlepsza jest oliwa z oliwek, smaż krótko i w małej ilości, wycinaj z mięsa tłuste kawałki oraz unikaj słoniny.

 

 

CZYNNIKI NISZCZĄCE SKŁADNIKI ODŻYWCZE

SZKODLIWY CZYNNIK SKŁADNIK ODŝYWCZY
Alkohol magnez, cynk, witaminy A, B i C
Antybiotyki potas, witaminy B, C i K
Aspiryna witamina C oraz witaminy B szczegĂłlnie B9 (kwas foliowy) i B6 (pirydoksyna),
Azotyny (zawarte w przetworach i wędzonych mięsach) witaminy A, C oraz E
Barbiturany (środki uspokajające) witamina B9 (kwas foliowy), A, C i D
Estrogeny magnez, cynk, witaminy E i B (zwłaszcza B6 – pirydoksyna)
Indocin (środek przeciwreumatyczny) witaminy C i B (zwłaszcza B1 – tiamina)
Kofeina wapń, potas, cynk, witaminy C oraz B (zwłaszcza B1- tiamina)
Kortyzon (środek przeciwreumatyczny) cynk, potas, witaminy A, C, D i B (szczegĂłlnie B6 – pirydoksyna)
Papierosy selen, wapń, witaminy A, C i E
Środki antyhistaminowe witamina C
Środki przeczyszczające i moczopędne potas, witaminy A, D, E i K
Środki zobojętniające kwasy fosfor, witamina B1 (tiamina)

 

 

Tags: , , , , , , , ,

Napisz komentarz

Top