UĹźywki a menopauza

By zachować dobry stan zdrowia nie wystarczy jedynie dbać o dobre nawyki, ale przede wszytskim naleĹźy pozbyć się tych złych. PosłuĹźmy się prostym przykładem – jeśli pilnujesz kaĹźdego dnia zalecanej dawki wapnia i wiatminy C, i jednocześnie palisz papierosy, to ilość ta nie zaspokoi potrzeb organizmu poniewaĹź palenie osłabia aktywność podstawowych składnikĂłw odĹźywczych.

Palenie papierosĂłw

Udowodniono, że wdychanie dymu papierosowego jest czynnikiem powodującym raka płuc, choroby serca i bronchitu. Papierosy to używka, która szkodzi zdrowiu kobiet w każdym wieku i przyspiesza procesy starzenia skóry. W dymie papierosowym znajdują się szkodliwe wolne rodniki, które utrudniają rozprowadzanie tlenu w całym organizmie. Pozbycie się tego nałogu nie jest sprawą prostą. Rzucanie palenia udaje się niektórym osobom i to zwłaszcza wtedy, kiedy skłaniają ich do tego względy zdrowotne jak np. wykryta astma lub choroba serca. Jeśli mimo starań, nie potrafisz rzucić palenia, postaraj się chociaż ograniczyć palenie następującymi sposobami:

 • nie zaciągaj się
 • pal mniej niĹź 5 papierosĂłw dziennie
 • nie pal papierosa do końca, zostawiaj niedopałek
 • pal papierosy wyłącznie z filtrem i o niskiej zawartości substancji smolistych
 • nie trzymaj przy sobie papierosĂłw 

Wpływ palenia na menopauzę

 • u kobiet, ktĂłre palą papierosy okres klimakterium moĹźe zacząć się nawet o 5 lat szybciej, niĹź w przypadku kobiet niepalących
 • kobiety palące papierosy mogą odczuwać niektĂłre objawy, tj. uderzenia gorąca znacznie intensywniej
 • u kobiet palących znacznie wcześniej moĹźe pojawić się zrzeszotnienie kości
 • istnieje takĹźe znacznie większe ryzyko wystąpienia zawału mięśnie sercowego w okresie pomenopauzalnym
 • poprzez wpływ wolnych rodnikĂłw znajdujących się w dymie papierosowym gĂłrna warstwa naskĂłrka staje się cienka i wiotka, skĂłra ma mniejsze zdolności do regeneracji i traci jędrność. 

Alkohol

To używka, na którą kobiety reagują różnie, zależnie od dnia cyklu miesięcznego. Spożywając taką samą ilość alkoholu, kobieta może mieć wyższy jego poziom we krwi w dniach przedmiesiączkowych i jajeczkowania niż w innych okresach cyklu. Także fizjologia warunkuje to, że alkohol ma większy wpływ na kobiety niż na mężczyzn o zbliżonej wadze, którzy wypili podobną ilość alkoholu. Jest to efekt tego, że ciało kobiety zawiera 5-10% mniej wody, niż ciało mężczyzny, zatem ta sama ilość alkoholu jest w organizmie kobiety bardziej skondensowana i przez to ma bardziej trujący wpływ na jej organizm. Okazuje się także, że u kobiet upływa mniej czasu od początków picia nałogowego do rozwoju choroby (np. wątroby). Kobiety w trakcie i po okresie menopazuy bywają znacznie bardziej podatne na popadanie w alkoholizm, szczególnie gdy czują, że ich dotychczasowa rola życiowa traci na zanczeniu. Nadmierne picie u kobiet najczęściej ma źródło w psychice. Dla wielu pań koniec pełnienia obowiązków wiążących się z małżeństwem, prowadzeniem domu, wychowywaniem dzieci oraz pracą zawodową może okazać się poprzeczką nie do pokonania, dlatego niektóre z nich odpowiadają na takie stresy piciem. Najważnieszym i pierwszym krokiem do uporania się z tym problemem jest zrozumienie, dlaczego pijemy.

Alkohol może działać rozluźniająco i podnosić nastrój, jednak może także wywoływać nagłe i silne uderzenia gorąca. Dlatego w okresie okołomenopauzalnym kobiety powinny ograniczać spożywanie alkoholu. Jest on środkiem szkodliwym, który niszczy i pozbawia ciało witamin, może prowadzić do depresji, powoduje bezsenność, obniża odporność organizmu. Alkohol jest też silnym antyutleniaczem więc może powodować przedwczesne marszczenie się skóry.

Jak panować nad piciem alkoholu?

 • mieszaj alkohol w rĂłwnej proporcji z wodą lub np. sokiem
 • co pewien czas „opuszczaj” kolejkę
 • nigdy nie pij alkoholu na pusty Ĺźołądek
 • unikaj napojĂłw alkoholowych tj. likiery i aperitify przed posiłkami i po nich
 • jeśli piłaś alkohol wieczorem, to zanim połoĹźysz się spać wypij trochę wody, a przy łóżku postaw jej pełną szklankę

Kofeina

Substancja ta znajduje się w kawie, herbacie, czekoladzie, w napojach cola i w niektĂłrych środkach przeciwbĂłlowych. Jest to związek chemiczny ksantyny (tetrametyloksantyna), ktĂłry działa pobudzająco na mĂłzg i moczopędnie na nerki, co zwiększa ilość wytwarzanego moczu. Środek ten w małych dawkach moĹźe działać pobudzająco, moĹźe powodować „jaśniejsze” myślenie i ostrzejsze postrzeganie zmysłowe jednak jego większe dawki mogą powodować „kawowe nerwy”,”dygotki” wewnętrzne i uczucie niepokoju. Kofeina powoduje teĹź zwężenie naczyń włoskowatych, moĹźe powodować nagłe uderzenia gorąca (podnosi ciepłotę ciała), dlatego jest ona szczegĂłlnie szkodliwa dla kobiet w okresie menopauzy. Dodatkowo, kofeina odpowiada za chwilowe podwyĹźszenie ciśnienia krwi, zaś jej działanie moczopędne moĹźe pozbawiać organizm waĹźnych substancji odĹźywczych.

Kobiety, które mają problem z nadwagą powinny uważać na to, ile kofeiny spożywają ponieważ zbyt duża jej dawka może pobudzać trzustkę do wydzielania większej ilości insuliny, a to obniża poziom cukru we krwi, co z kolei powoduje uczucie głodu i może wywoływać napady obżarstwa.

Dobrym sposobem na eliminowanie spożycia kofeiny jest np. mieszanie normalnej kawy z kawą bez kofeiny, (np. kawa zbożowa), i stopniowe zwiększanie kawy bezkofeinowej, aż do momentu całkowitego wyeliminowania normalnej kawy. Przez tydzień zmniejszaj stopniowo liczbę filiżanek wypitej kawy i pamiętaj jednocześnie, by dieta była wówczas bogata w błonnik, który w połączeniu ze zwiększoną ilością wody zmniejszy ryzyko wystąpienia zaparć.

Tags: , , , , , ,

Napisz komentarz

Top