Używki a menopauza

By zachować dobry stan zdrowia nie wystarczy jedynie dbać o dobre nawyki, ale przede wszytskim należy pozbyć się tych złych. Posłużmy się prostym przykładem – jeśli pilnujesz każdego dnia zalecanej dawki wapnia i wiatminy C, i jednocześnie palisz papierosy, to ilość ta nie zaspokoi potrzeb organizmu ponieważ palenie osłabia aktywność podstawowych składników odżywczych.

Palenie papierosów

Udowodniono, że wdychanie dymu papierosowego jest czynnikiem powodującym raka płuc, choroby serca i bronchitu. Papierosy to używka, która szkodzi zdrowiu kobiet w każdym wieku i przyspiesza procesy starzenia skóry. W dymie papierosowym znajdują się szkodliwe wolne rodniki, które utrudniają rozprowadzanie tlenu w całym organizmie. Pozbycie się tego nałogu nie jest sprawą prostą. Rzucanie palenia udaje się niektórym osobom i to zwłaszcza wtedy, kiedy skłaniają ich do tego względy zdrowotne jak np. wykryta astma lub choroba serca. Jeśli mimo starań, nie potrafisz rzucić palenia, postaraj się chociaż ograniczyć palenie następującymi sposobami:

 • nie zaciągaj się
 • pal mniej niż 5 papierosów dziennie
 • nie pal papierosa do końca, zostawiaj niedopałek
 • pal papierosy wyłącznie z filtrem i o niskiej zawartości substancji smolistych
 • nie trzymaj przy sobie papierosów 

Wpływ palenia na menopauzę

 • u kobiet, które palą papierosy okres klimakterium może zacząć się nawet o 5 lat szybciej, niż w przypadku kobiet niepalących
 • kobiety palące papierosy mogą odczuwać niektóre objawy, tj. uderzenia gorąca znacznie intensywniej
 • u kobiet palących znacznie wcześniej może pojawić się zrzeszotnienie kości
 • istnieje także znacznie większe ryzyko wystąpienia zawału mięśnie sercowego w okresie pomenopauzalnym
 • poprzez wpływ wolnych rodników znajdujących się w dymie papierosowym górna warstwa naskórka staje się cienka i wiotka, skóra ma mniejsze zdolności do regeneracji i traci jędrność. 

Alkohol

To używka, na którą kobiety reagują różnie, zależnie od dnia cyklu miesięcznego. Spożywając taką samą ilość alkoholu, kobieta może mieć wyższy jego poziom we krwi w dniach przedmiesiączkowych i jajeczkowania niż w innych okresach cyklu. Także fizjologia warunkuje to, że alkohol ma większy wpływ na kobiety niż na mężczyzn o zbliżonej wadze, którzy wypili podobną ilość alkoholu. Jest to efekt tego, że ciało kobiety zawiera 5-10% mniej wody, niż ciało mężczyzny, zatem ta sama ilość alkoholu jest w organizmie kobiety bardziej skondensowana i przez to ma bardziej trujący wpływ na jej organizm. Okazuje się także, że u kobiet upływa mniej czasu od początków picia nałogowego do rozwoju choroby (np. wątroby). Kobiety w trakcie i po okresie menopazuy bywają znacznie bardziej podatne na popadanie w alkoholizm, szczególnie gdy czują, że ich dotychczasowa rola życiowa traci na zanczeniu. Nadmierne picie u kobiet najczęściej ma źródło w psychice. Dla wielu pań koniec pełnienia obowiązków wiążących się z małżeństwem, prowadzeniem domu, wychowywaniem dzieci oraz pracą zawodową może okazać się poprzeczką nie do pokonania, dlatego niektóre z nich odpowiadają na takie stresy piciem. Najważnieszym i pierwszym krokiem do uporania się z tym problemem jest zrozumienie, dlaczego pijemy.

Alkohol może działać rozluźniająco i podnosić nastrój, jednak może także wywoływać nagłe i silne uderzenia gorąca. Dlatego w okresie okołomenopauzalnym kobiety powinny ograniczać spożywanie alkoholu. Jest on środkiem szkodliwym, który niszczy i pozbawia ciało witamin, może prowadzić do depresji, powoduje bezsenność, obniża odporność organizmu. Alkohol jest też silnym antyutleniaczem więc może powodować przedwczesne marszczenie się skóry.

Jak panować nad piciem alkoholu?

 • mieszaj alkohol w równej proporcji z wodą lub np. sokiem
 • co pewien czas „opuszczaj” kolejkę
 • nigdy nie pij alkoholu na pusty żołądek
 • unikaj napojów alkoholowych tj. likiery i aperitify przed posiłkami i po nich
 • jeśli piłaś alkohol wieczorem, to zanim położysz się spać wypij trochę wody, a przy łóżku postaw jej pełną szklankę

Kofeina

Substancja ta znajduje się w kawie, herbacie, czekoladzie, w napojach cola i w niektórych środkach przeciwbólowych. Jest to związek chemiczny ksantyny (tetrametyloksantyna), który działa pobudzająco na mózg i moczopędnie na nerki, co zwiększa ilość wytwarzanego moczu. Środek ten w małych dawkach może działać pobudzająco, może powodować „jaśniejsze” myślenie i ostrzejsze postrzeganie zmysłowe jednak jego większe dawki mogą powodować „kawowe nerwy”,”dygotki” wewnętrzne i uczucie niepokoju. Kofeina powoduje też zwężenie naczyń włoskowatych, może powodować nagłe uderzenia gorąca (podnosi ciepłotę ciała), dlatego jest ona szczególnie szkodliwa dla kobiet w okresie menopauzy. Dodatkowo, kofeina odpowiada za chwilowe podwyższenie ciśnienia krwi, zaś jej działanie moczopędne może pozbawiać organizm ważnych substancji odżywczych.

Kobiety, które mają problem z nadwagą powinny uważać na to, ile kofeiny spożywają ponieważ zbyt duża jej dawka może pobudzać trzustkę do wydzielania większej ilości insuliny, a to obniża poziom cukru we krwi, co z kolei powoduje uczucie głodu i może wywoływać napady obżarstwa.

Dobrym sposobem na eliminowanie spożycia kofeiny jest np. mieszanie normalnej kawy z kawą bez kofeiny, (np. kawa zbożowa), i stopniowe zwiększanie kawy bezkofeinowej, aż do momentu całkowitego wyeliminowania normalnej kawy. Przez tydzień zmniejszaj stopniowo liczbę filiżanek wypitej kawy i pamiętaj jednocześnie, by dieta była wówczas bogata w błonnik, który w połączeniu ze zwiększoną ilością wody zmniejszy ryzyko wystąpienia zaparć.

Tags: , , , , , ,

Napisz komentarz

Top