Tycie a menopauza

Menarche czyli pierwsza miesiączka to nie jedyne objawy jakie podczas dojrzewania zauważają młode dziewczęta. Często z niechęcią i niepokojem spostrzegają także, że na ich biodrach, piersiach, ramionach i udach odkłada się tłuszcz. Wąska talia oraz zaokrąglone biodra to efekt działania kobiecych hormonów – estrogenu oraz progesteronu. Sylwetka taka, jak się okazuje, jest nie tylko wyrazem płci, ale wiąże się z długowiecznością i zdrowiem. Dziś już wiemy, że szerokie biodra oraz wąska talia są świadczą o dobrym stanie naczyń wieńcowych. Po menopauzie można również zauważyć zmianę w figurze kobiety – uwidacznia się grubsza talia, brzuch zaczyna obwisać ponieważ gromadzi się na nim tłuszcz. Sylwetka staje się bardziej męska, wzrasta też prawdopodobieństwo zawału.

Odrobina tłuszczu, każdej zdrowej kobiecie jest niezbędna, zwłaszcza jeśli chodzi o kobiety będące w okresie klimakterium. Jak dotychczas ustalono, kobiety w okresie pomenopauzalnym są zdrowsze, gdy ważą ok. 13-18 kg wiecej, niż wynosiła ich waga przed menopauzą. Na wzrost wagi kobiet w okresie menopauzy mają wpływ głównie dwa czynniki:
brak estrogenów, który prowadzi do zmiany sylwetki i nierównego odkładania się tłuszczu w talii i na brzuchu
-w miarę osiągania dojrzałości przemiana materii staje się wolniejsza, toteż w wieku ok. 55 lat ogranicz ilość spożywanych kalorii.

Mimo tego, że potrzebujesz już mniej kalorii, to nie zmieniają się potrzeby organizmu jeśli chodzi o odżywianie się. Ogranicz przede wszystkim spożywanie „pustych” wysokokalorycznych środków żywnościowych w postaci tłuszczu i cukru. Zmień nie tylko to co jesz, ale i to jak jesz! Najlepszym sposobem odżywiania się jest jedzenie pięciu lub sześciu małych posiłków w równych odstępach czasowych. Jedząc mało i często nabierzesz zaufania do samej siebie i pewności, że jesteś w stanie zapanować nad apetytem. Nie stosuj drastycznych i długoterminowych diet, które można porównac do głodówek. Dieta ograniczająca dzienną dawkę kalorii do mniej niż 1000 z ledwością zaspokaja potrzeby organizmu.

Większość kobiet jest w stanie zrobić prawie wszystko byle tylko utrzymać wagę sprzed okresu kiedy zaczęło się klimakterium. Przede wszystkimnależy zdać sobie sprawę, że przyrost wagi po menopauzie jest rezultatem powolniejszej przemiany materii oraz niedoboru estrogenów, który przyczynia się do odkładania się tłuszczu w innych partiach ciała niż dotychczas. Kobieta w okresie klimakterium musi stać się realistką i zrozumieć, że zmiana sylwetki jest czymś co zdarza się każdej kobiecie po klimakteriu. Zamiast stosowania drakońskich diet pozbawiających organizm cennych składników odżywczych lepiej skierować tą energię na ćwiczenia fizyczne i troskę o prężne mięśnie. Nie chodzi o to, by zacząć „hodować sadełko”, ale by uwolnić się od obsesji bycia szczupłą za wszelką cenę.

O ile nadwaga nie zagraża zdrowiu, nie wymaga leczenia. Jednak gdy w grę wchodzą dodatkowe czynniki takie jak choroby serca, nadciśnienie lub też uzależnienie od nikotyny poproś lekarza o pokierowanie procesem odchudzania się oraz o przepisanie odpowiedniej diety. W przeciwnym razie, zbyt duża nadwaga może przyspieszać inne procesy chorobowe, m.in. osteoporozę, udar mózgu, chorobę wieńcowę, czy miażdżycę.

Tags: , , , , ,

Napisz komentarz

Top