Tycie a menopauza

Menarche czyli pierwsza miesiączka to nie jedyne objawy jakie podczas dojrzewania zauwaĹźają młode dziewczęta. Często z niechęcią i niepokojem spostrzegają takĹźe, Ĺźe na ich biodrach, piersiach, ramionach i udach odkłada się tłuszcz. Wąska talia oraz zaokrąglone biodra to efekt działania kobiecych hormonĂłw – estrogenu oraz progesteronu. Sylwetka taka, jak się okazuje, jest nie tylko wyrazem płci, ale wiąże się z długowiecznością i zdrowiem. Dziś juĹź wiemy, Ĺźe szerokie biodra oraz wąska talia są świadczą o dobrym stanie naczyń wieńcowych. Po menopauzie moĹźna rĂłwnieĹź zauwaĹźyć zmianę w figurze kobiety – uwidacznia się grubsza talia, brzuch zaczyna obwisać poniewaĹź gromadzi się na nim tłuszcz. Sylwetka staje się bardziej męska, wzrasta teĹź prawdopodobieństwo zawału.

Odrobina tłuszczu, każdej zdrowej kobiecie jest niezbędna, zwłaszcza jeśli chodzi o kobiety będące w okresie klimakterium. Jak dotychczas ustalono, kobiety w okresie pomenopauzalnym są zdrowsze, gdy ważą ok. 13-18 kg wiecej, niż wynosiła ich waga przed menopauzą. Na wzrost wagi kobiet w okresie menopauzy mają wpływ głównie dwa czynniki:
brak estrogenów, który prowadzi do zmiany sylwetki i nierównego odkładania się tłuszczu w talii i na brzuchu
-w miarę osiągania dojrzałości przemiana materii staje się wolniejsza, toteż w wieku ok. 55 lat ogranicz ilość spożywanych kalorii.

Mimo tego, Ĺźe potrzebujesz juĹź mniej kalorii, to nie zmieniają się potrzeby organizmu jeśli chodzi o odĹźywianie się. Ogranicz przede wszystkim spoĹźywanie „pustych” wysokokalorycznych środkĂłw Ĺźywnościowych w postaci tłuszczu i cukru. Zmień nie tylko to co jesz, ale i to jak jesz! Najlepszym sposobem odĹźywiania się jest jedzenie pięciu lub sześciu małych posiłkĂłw w rĂłwnych odstępach czasowych. Jedząc mało i często nabierzesz zaufania do samej siebie i pewności, Ĺźe jesteś w stanie zapanować nad apetytem. Nie stosuj drastycznych i długoterminowych diet, ktĂłre moĹźna porĂłwnac do głodĂłwek. Dieta ograniczająca dzienną dawkę kalorii do mniej niĹź 1000 z ledwością zaspokaja potrzeby organizmu.

Większość kobiet jest w stanie zrobić prawie wszystko byle tylko utrzymać wagę sprzed okresu kiedy zaczęło się klimakterium. Przede wszystkimnaleĹźy zdać sobie sprawę, Ĺźe przyrost wagi po menopauzie jest rezultatem powolniejszej przemiany materii oraz niedoboru estrogenĂłw, ktĂłry przyczynia się do odkładania się tłuszczu w innych partiach ciała niĹź dotychczas. Kobieta w okresie klimakterium musi stać się realistką i zrozumieć, Ĺźe zmiana sylwetki jest czymś co zdarza się kaĹźdej kobiecie po klimakteriu. Zamiast stosowania drakońskich diet pozbawiających organizm cennych składnikĂłw odĹźywczych lepiej skierować tą energię na ćwiczenia fizyczne i troskę o prężne mięśnie. Nie chodzi o to, by zacząć „hodować sadełko”, ale by uwolnić się od obsesji bycia szczupłą za wszelką cenę.

O ile nadwaga nie zagraża zdrowiu, nie wymaga leczenia. Jednak gdy w grę wchodzą dodatkowe czynniki takie jak choroby serca, nadciśnienie lub też uzależnienie od nikotyny poproś lekarza o pokierowanie procesem odchudzania się oraz o przepisanie odpowiedniej diety. W przeciwnym razie, zbyt duża nadwaga może przyspieszać inne procesy chorobowe, m.in. osteoporozę, udar mózgu, chorobę wieńcowę, czy miażdżycę.

Tags: , , , , ,

Napisz komentarz

Top