Klimakterium a menopauza

W mowie potocznej posługujemy się dwoma zamiennymi określeniami – menopauza i klimakterium – jednak mają one dwa róşne znaczenia. Z medycznego punktu widzenia menopauza to data ostatniej miesiączki chociaĹź pierwsze objawy oraz biologiczne mechanizmy menopauzy pojawiają się kilka lat wcześniej i mogą takĹźe utrzymywać się przez okres kilku lat po wystąpieniu ostatniej miesiączki. Menopauza wiąże się ściśle z obniĹźeniem produkcji hormonĂłw wydzielanych przez jajniki – estrogenĂłw, ktĂłre regulują procesy rozrodcze oraz nadają kobietom typowe Ĺźeńskie cechy. Menopauzę ostatecznie potwierdza się retrospektywnie po upływie 12 miesięcy bez krwawień menstruacyjnych.

Klimakterium natomiast to zbiór zdarzeń rozciągniętych w czasie, odbywających się na przestrzeni kilku lat przed i kilku lat po menopauzie, który obejmuje wszystkie zmiany w fizjologii cyklu miesięcznego, zmiany w samopoczuciu kobiety oraz jej organizmie.

Zgodnie z raportem Światowej Organizacju Zdrowia „Research on the menopause in the 1990s” premenopauza to czas między okresem pełnej płodności a menopauzą, perimenopauza to czas zaczynający się na krĂłtko przed menopauzą i trwa rok po jej wystąpieniu natomiast postmenopauza jest to czas liczony od ustania miesiączkowania. Wszystkie te nazwy moĹźna określić właśnie wspĂłlnym terminem – klimakterium (przekwitanie).

Średnia wieku kobiet w Polsce, u ktĂłrych występuje ostatnia miesiączka czyli ściślej ujmując – menopauza – wynosi około 49 lat. Wiek ten zaleĹźy od ilości pęcherzykĂłw jajnikowych (pęcherzykĂłw Graafa), ktĂłrych największa liczba występuje w wieku płodowym i maleje w miarę upływu lat. Jednym z istotnych czynnikĂłw mających wpływ na czas wystąpienia ostatniej miesiączki jest wiek, w jakim nastąpiła ona u matki danej kobiety.

Tags: , , , , ,

Napisz komentarz

Top