CiaĹźa a menopauza

Kobiety w okresie pomenopauzalnym uważają, że największą zaletą tego okresu jest to, że dłużej nie muszą myśleć o antykoncepcji i obawiać się zajścia w ciażę. Począwszy od 35. roku życia jajeczkowanie może jednak występować od czasu do czasu, nie powinno się więc zaniedbywać przyjmowania środków antykoncepcyjnych, nawet kiedy miesiączka występuje już nieregularnie. Kobieta która kończy 40. rok życia nie zdaje sobie sprawy z faktu, że nadal może zostać mamą. Musimy wiedzieć, że w okresie okołomenopauzalnym istnieje taka możliwość, natomiast po menopauzie już nie. Przed menopauzą dochodzi do zmniejszenia produkcji estrogenów oraz powolnego wygasania czynności jajników, co z biegiem czasu powoduje bezpłodność fizjologiczną. Z tego powodu kobieta w okresie menopauzy nie jest już zdolna do zajścia w ciążę, natomiast w okresie przedmenopauzalnym, kiedy występują jeszcze nieregularne miesiączki, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia cyklu owulacyjnego. Menstruacje są również zazwyczaj na tyle zaburzone, że nie jest się w stanie przewidzieć czasu nadejścia kolejnego krwawienia miesiączkowego.  Jeśli zatem w czasie nieregularnego miesiączkowania krwawienie nie występuje dłużej niż 2 miesiące, może oznaczać to ciążę. Czasami we wczesnej ciąży także występują krwawienia, które mogą być mylnie interpretowane jako miesiączka.

Jeśli zatem kobiety chcą się upewnić, Ĺźe nie przydarzy im się niechciana ciąża, pomimo swojego wieku – powinny się zabezpieczać.

Menopauzę stwierdza się w momencie kiedy kobieta nie miesiączkuje i nie ma żadnych plamień przynajmniej przez 12 miesięcy. Jeśli miesiączka pojawia się, najprawdopodobniej nadal występuje owulacja.

Wyniki badań ujawniają, że 2/3 kobiet w wieku od 40 do 44 lat ma owulacyjne cykle i prawie połowa współżyjących pań po 45 roku życia nie stosuje żadnych środków atykoncepcyjnych.

Tags: , , , , ,

Napisz komentarz

Top