Antykoncepcja w menopauzie

Menopauza jest sygnałem końca płodności, jednak kobiety powinny pamiętać o kontynuacji stosowania środków antykoncepcyjnych jeszcze przez conajmniej rok lub dwa po ostatniej miesiączce. Najpowszechniejszą metodą antykoncepcyjną dla kobiet, które już nie chcą powiekszać swoich rodzin jest wkładka wewnątrzmaciczna czyli spirala. Oprócz tego istnieją inne równie powszechne i skuteczne metody antykoncepcyjne, w tym:

  • pigułka – wyróşniamy dwuskładnikowe pigułki, ktĂłre zawierają estrogeny i progesteron; trzyfazowe pigułki zawierające trzy róşne dawki estrogenĂłw i progestagenu oraz minipigułki zawierające jedynie progestageny.
  • Ĺźel plemnikobĂłjczy – stosowany jest razem z diafragmą (kapturkiem dopochwowym) lub kapturkiem naszyjkowym. Ĺťel wyciska się na kaprutek, ktĂłry następnie wprowadza się do pochwy tak, Ĺźe zamyka wejście do szyjki macicy. Kremy plemnikobĂłjcze i Ĺźele nie są jednak wysokoskutecznym środkiem antykoncepcyjnym.
  • diafragma – wykonana jest z gumy z brzegiem z giętkiego metalu. Dosyć dobrze dopasowuje się do szyjki macicy. Dodatkowo, przez zastosowaniem pokrywa się ją Ĺźelem plemnikobĂłjczym.
  • prezerwatywa – to najbardziej popularny środek antykoncepcyjny na świecie. Hamuje dostawanie się nasienia do organizmu kobiety. Nakłada się ją na członek w stanie pełnej erekcji bezpośrednio przed wprowadzeniem do pochwy. NaleĹźy ją zdjąć zaraz po stosunku.
  • gąbka dopochwowa – jest nasycona środkiem plemnikobĂłjczym. Zanurza się ją najpierw w wodzie, do momentu aĹź się zacznie pienić, następnie wprowadzamy ją głęboko do pochwy. Zapewnia 24 godzinną ochronę.
  • prezerwatywa dla kobiet – jet to najnowszy mechaniczny środek antykoncepcyjny. Wprowadza się ją do pochwy przed stosunkiem i usuwa zaraz po jego zakończeniu.
  • wkładka wewnątrzmaciczna – to mały przyrząd z plastiku, ktĂłry umieszcza się w jamie macicy tak, Ĺźe nitka zwisa z gĂłrnej części pochwy. MoĹźna zakładać ją na kilka lat.
ŚRODKI ANTYKONCEPCYJNE
Rodzaj Zalety Wady
Diafragma i substancja plemnikobójcza Substancja plemnikobójcza działająca również jako środek zwilżający. Stosuje się ją przed kontaktem z partnerem, nie przeszkadza w czasie stosunku. W przypadku nieznacznego wypadania macicy może okazać się trudna w stosowaniu. Uciska na cewkę moczową toteż może mieć wpływ na zwiększanie ryzyka infekcji dróg moczowych.
Pigułka łączona Zapewnia wysoki stopień skuteczności. Obniża ryzyko wystąpienia raka jajnika i raka trzonu macicy. Zwiększa ryzyko pojawienia się zakrzepicy, wpływa na regularność menstruacyjną, „maskuje” menopauzę.
Gąbka dopochwowa Jest dosyć łatwa w użyciu. Kobiety same mogą wprowadzić ją przed stosunkiem do pochwy. Ma najwyższy stopień zawodności spośród pozostałych specyfików antykoncepcyjnych.
Wkładka wewnątrzmaciczna Jest to niezwykle skuteczny środek antykoncepcyjny o którym możesz zapomnieć po jego założeniu Założyć spiralę może jedynie lekarz. Niektóre z nich wywołują ból, nieregularne krwawienia lub infekcję – w takich przypadkach należy ją usunąć.
Prezerwatywy (dla mężczyzn i kobiet) Środki te są łatwo dostępne i niezwykle popularne, chronią przed chorobami wenerycznymi a także HIV. U starszych mężczyzn prezerwatywy mogą przeszkadzać w erekcji. Są mniej skuteczne niż spirala lub pigułka antykoncepcyjna.
Minipigułka Stosuje się ją jedynie przy zaleceniu by nie przyjmować estrogenów. Jest nieco bardziej zawodna niż pigułka łączona.
Każda kobieta zbliżająca się do okresu menopauzy powinna mieć świadomość, że zastępcza terapia hormonalna nie jest metodą antykoncepcyjną, dlatego też należy stosować któryś ze sposobów zabezpieczenia przynajmniej przez okres roku od czasu ostatniej menstruacji. Jeżeli przyjmujesz pigułkę, nie będziesz wiedziała czy wkroczyłaś już w okres menopauzy, czy nie, dlatego bezpieczniej jest przestawić się na ZTH już w wieku 51 lat.

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Napisz komentarz

Top