Zdrowe odĹźywianie

W miarę upływu lat przewód pokarmowy staje się mniej sprawny, wydłuża się proces trawienia, organizm coraz trudniej radzi sobie z jedzeniem zawierającym dużo kalorii ale o małej wartości odżywczej. Na przykład cukier, kofeina i alkohol przyczyniają się do różnych problemów związanych z menopauzą. Tzw. żywność prowadząca do silnego stresu jest uboga w środki odżywcze, a w niektórych przypadkach może skłaniać nawet do nałogu.

Najzdrowsza dieta dla kobiety w okresie klimakterium powinna opierać się na nieprzetworzonych produktach jak np. pełne ziarno, owoce, warzywa, orzechy, nasiona, owoce morza, mięso ryb, oleje a takĹźe sporadycznie jajka. Zdrowa Ĺźywność jest powszechnie dostępna zatem moĹźna eksperymentować ze smakiem. Warto na przykład ułoĹźyć taką dietę, by znajdowały się w niej przede wszystkim nieprzetworzone, wysokiej jakości węglowodany, natomiast białko moĹźna dodać jako „przyprawę”. Bardzo waĹźne jest to, by w tym okresie zwolnionej przemiany materii dostarczać organizmowi dostatecznej ilości minerałów i wiatmin. Białko jest niezbędne dla zdrowia, jednak jego nadmiar, szczegĂłlnie w postaci tłustego mięsa, upośledza wchłanianie wapnia. Jeśli do tej pory twoja dieta opierała się głównie na potrawach mięsnych istnieje spore ryzyko wystąpienia zrzeszotnienia kości. Najlepiej zmniejsz spoĹźycie mięsa i zastąp je ryĹźem, fasolą lub makaronem. Oto kilka faktĂłw wyjaśniających dlaczego jedzenie zbyt duĹźych ilości mięsa moĹźe być szkodliwe:

1. czerwone mięso ma wysoki poziom tłuszczu. Dieta oparta na spożywaniu sporych ilości tłuszczu zwiększają ryzyko występowania miażdżycy, otyłości, nadciśnienia i nowotworów
2. czerwone mieso potęguje objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i może powodować bóle miesiączkowe
3. czerwone mięso bogate jest w fosforany powodujące ubytki wapnia w kościach zwiększając ryzyko osteoporozy
4. duże ilości białka obciążają nerki, ponieważ tworzą związki organiczne zawierające związki azotowe
5. zbyt duĹźo białka w diecie moĹźe wpływac na „uszczuplenie” zapasĂłw witamin B6 i B3, magnezu i wapnia
6. bekon, szynka, salami, mielonka czyli mięso w stanie przetworzonym zawiera dużo soli, azotanów i azotynów, które mogą się kumulować latami i występować w postaci złogów wywołujących raka.

Wyróşniamy trzy proste zasady zdrowego odşywiania:

  • jedz Ĺźywność wartościową i dobrej jakości
  • przygotowuj szybkie i łatwe posiłki
  • stosuj metody gotowania zachowujące walory odĹźywcze potraw

W diecie każdego człowieka niezwykle ważnym i niedocenionym składnikiem jest woda. Aż około 60% naszego ciała składa się z wody, dlatego trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Odwodnienie utrudnia regulację temperatury ciała a także zwiększa ryzyko zachorowań. Na szczęście każdy z nas posiada wrodzony mechanizm odczuwania pragnienia dzięki któremu wypijamy właściwą ilość wody, tak by nasz organizm mógł spełniać swoje podstawowe funkcje. Zwracajmy uwagę zwłaszcza na:
barwę moczu – wygląd naszego moczu natychmiast nam daje znać czy pijemy odpowiednią ilosć płynĂłw. Gdy mocz jest ciemny i gęsty najprowdopodobniej jesteś odwodniona i musisz wiecej pić. Prawidłowy mocz jest koloru bladożółtego.
zdrowe napoje – niektĂłre napoje lepiej niĹź inne sprzyjają utrzymaniu prawidłowego bilansu wodnego. W składniki odĹźywcze zaopatrują nas woda i sok pomarańczowy, pomagają one nam utrzymać stan właściwego nawodnienia.
szkodliwe napoje – niektĂłre napoje takie jak kawa, nie sprzyjają utrzymaniu prawidłowego bilansu wodnego w organizmie poniewaĹź działają moczopędnie. Podobnie szkodliwe są napoje w puszkach poniewaĹź zawierają cukier i kofeinę obniĹźające wartość odĹźywczą.

Pamiętajmy, że część pobieranej przez nas wody pochodzi ze spożywanego jedzenia. Bardzo wysoki procent wody zawierają owoce i warzywa. Niektóre z nich, np. ogórek czy arbuz niemal wyłącznie składają się z wody. Wszystkie te składniki, czyli woda z jedenia i picia oraz procesy jej utraty (oddawanie moczu i kału, pocenie się i wydalanie jej w postaci pary wodnej) tworzą nasz bilans wodny.

 

 

Tags: , , , , ,

Napisz komentarz

Top