Zachowanie sprawności umysłu

Lekarze, a także my same przeważnie troszczymy się bardziej o swoje zdrowie fizyczne, niż o sprawność umysłową. Statystyki mówią, że zaburzenia psychiczne znacznie częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Zwłaszcza w wieku średnim, niektóre kobiety czują zwiększoną frustrację, niepokój i bezradność, muszą starać się utrzymać dobry stan zdrowia psychicznego by radzić sobie z wyzwaniami życia codziennego, by stawiac czoła sytuacjom stresującym.

W miarę upływu lat musimy radzić sobie także z takimi tragediami jak utrata bliskich osób, ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, by zdać sobie sprawę, że nie jesteśmy same z tym problemem, że nie tylko my same cierpimy, bo takie trudne momenty przychodzą i odchodzą, a przeciwności losu to normalna sprawa, nieunikniona tak jak niektóre niepowodzenia. W zachowaniu sprawności umysłu pomagają takie cechy jak otwartość, elastyczność oraz zaufanie do samej siebie. Dzięki nim będziemy mogły przyjąć nastepujące postawy:

 • zachowanie niezaleĹźności oraz uznanie niezaleĹźności innych;
 • rezygnacja z roli osoby pokrzywdzonej pozwala na obiektywne traktowanie napotykanych trudności;
 • przyjęcia załoĹźenia, Ĺźe trudności istnieją w Ĺźyciu po to by je pokonywać i nie ma sytuacji beznadziejnych;
 • przyjmowanie odpowiedzialności za własne błędy;
 • utrzymywanie kilku bliskich przyjaĹşni zamiast wielu powierzchownych znajomości;
 • szukanie poczucia bezpieczeństwa w sobie, a nie przez zyskanie panowania nad innymi;
 • kierowanie się realizmem przy wyznaczaniu sobie celu;
 • zdawanie sobie sprawy ze swoich uczuć oraz swobodne ich wyraĹźanie.

Z umysłem jest podobnie jak z mięśniami. Nie ćwiczony słabnie. Najlepszym zaś ćwiczeniem jest praca. Potwierdziły to badania przeprowadzone na osiemdziesięcioletnich Japończykach. Ci z nich, którzy chodzili do biura nawet na godzinkę dziennie, byli sprawniejsi umysłowo, niż ci którzy w wieku sześćdziesieciu lat przeszli na emeryturę. Podczas procesu starzenia się tracimy zdolność tworzenia nowych połączeń w mózgu dlatego właśnie należy upewniać się stale czy stare, często używane połączenia są nadal aktywne. Skutecznym i jedynym sposobem by to kontrolować jest proces myślenia, który nie jest tylko procesem biernym, bo oznacza zastanawianie się, zadawanie pytań, a także rejestrowanie tego co sie dzieje dookoła.

Razem z upływem lat nasza pamięć trwała wyostrza się, natomiast pamięć świeża zaczyna sie psuć. Jeśli twoja pamięć dotycząca spraw bieżących zaczyna cię zawodzić, zacznij stosować tych kilku użytecznych technik i ćwiczeń:

 • po przeczytaniu artykułu lub książki streść ich akcję przyjaciółce;
 • do zapamiętania kilku rzeczy wykorzystaj tzw. chwyt mnemotechniczny – jeśli masz dziś do zrobienia np. prasowanie, odkurzanie i telefonowanie do kogoś, skróć je do pierwszych liter wyrazĂłw, dzięki czemu powstanie jedno nowe słowo, w tym przypadku POT. Będzie ono przypominać ci jakie czynność i w jakiej kolejności masz zaplanowane na dziś;
 • kiedy coś zgubisz, szukaj tego drogą eliminacji – zrĂłb listę sześciu spraw, ktĂłre wykonywałaś zanim dana rzecz ci zginęła i napisz gdzie byłaś przy kaĹźdej tej czynności. Zgubiona przez ciebie rzecz powinna znajdować się w jednym z tych miejsc.

Tags: , , , , ,

Napisz komentarz

Top