Mammografia

Jest to obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego z użyciem promieni rentgenowskich. Badanie to wykonuje się specjalnym aparatem rentgenowskim (mammograf, mammomat), który pozwala na ujawnienie ewentualnych zmian patologicznych w tkance piersiowej łącznie z guzami i cystami. Badanie to wykonuje się wykorzystując tzw. miękkie promienie rentgenowskie, które przenikają tylko na głębokość kilku centymetrów i nie są szkodliwe.

Do badania należy rozebrać się od pasa w górę. Wykonuje się je w kilku pozycjach dzięki czemu można uzyskać obraz piersi pod różnymi kątami, niekiedy ściska się piersi lekko pomiędzy dwiema płytkami rentgenowskimi. Operacje plastyczne piersi zaciemniają strukturę tkanki przez co mammogram staje się mniej dokładny i niemiarodajny.

Mammografia to badanie, ktĂłre kobiety powinny wykonywać co dwa lata, począwszy od 45. roku Ĺźycia, a jeśli w rodzinie występowały juĹź przypadki raka piersi to wcześniej. Mammografia jest w stanie wykryć nawet malutkie guzy zanim jeszcze się rozrosną. AĹź 90% przypadkĂłw raka piersi wykrytych dzięki temu badaniu ujawnia się przy pierwszym „podstawowym” odczycie.

 

Tags: , , , , ,

Napisz komentarz

Top