Kontrola ciężaru ciała

Odrobina tłuszczu, każdej zdrowej kobiecie jest niezbędna, zwłaszcza jeśli chodzi o kobiety będące w okresie klimakterium. Jak dotychczas ustalono, kobiety w okresie pomenopauzalnym są zdrowsze, gdy ważą ok. 13-18 kg wiecej, niż wynosiła ich waga przed menopauzą. Nie walcz więc o utrzymanie szczupłej sylwetki ponieważ mogłoby to zaszkodzić zdrowiu. Na wzrost wagi kobiet w okresie menopauzy mają wpływ głównie dwa czynniki:

brak estrogenów, który prowadzi do zmiany sylwetki i nierównego odkładania się tłuszczu w talii i na brzuchu
-w miarę osiągania dojrzałości przemiana materii staje się wolniejsza, toteż w wieku ok. 55 lat ogranicz ilość spożywanych kalorii

Mimo tego, Ĺźe potrzebujesz juĹź mniej kalorii, to nie zmieniają się potrzeby organizmu jeśli chodzi o odĹźywianie się. Ogranicz przede wszystkim spoĹźywanie „pustych” wysokokalorycznych środkĂłw Ĺźywnościowych w postaci tłuszczu i cukru. Zmień nie tylko to co jesz, ale i to jak jesz! Najlepszym sposobem odĹźywiania się jest jedzenie pięciu lub sześciu małych posiłkĂłw w rĂłwnych odstępach czasowych. Jedząc mało i często nabierzesz zaufania do samej siebie i pewności, Ĺźe jesteś w stanie zapanować nad apetytem. Nie stosuj drastycznych i długoterminowych diet, ktĂłre moĹźna porĂłwnac do głodĂłwek. Dieta ograniczająca dzienną dawkę kalorii do mniej niĹź 1000 z ledwością zaspokaja potrzeby organizmu.

 

 

Tags: , , , , ,

Napisz komentarz

Top