Wypadanie narządów

 

Mięśnie miednicy ulegając wraz z wiekiem osłabieniu nie są już w stanie podtrzymywać umieszczonych w niej narządów takich jak macica, pęcherz, cewka moczowa, odbytnica. Zaczynają one obniżać się i wypadają. Gdy w jamie brzusznej wzrasta ciśnienie na przykład podczas kaszlu lub wypróżniania, wypadanie narządów jest widoczne najbardziej.

Wypadanie macicy jest efektem procesu zwiotczenia mięśni i ścięgien. Macica moĹźe „opuścić się” nawet do pochwy wywołując przy tym miejscowe podraĹźnienie a takĹźe bĂłl w krzyĹźu połączone z niepokojącym uczuciem, Ĺźe za chwilę wszystkie wnętrzności wypadną na zewnątrz.

Wypadanie macicy podzielone zostało na trzy stopnie. Pierwszy stopień charakteryzuje się zsunięciem macicy do pochwy, drugi ma miejsce wtedy gdy szyjka sterczy z pochwy, natomiast kidy i szyjka i macica ukazują się na zewnątrz pochwy mówimy o trzecim stopniu wypadania macicy. Ta nieprzyjemna dolegliwość może być także następstwem licznych porodów, nadmiernych wysiłków fizycznych, lub wyczynowego uprawiania sportu. Dodatko stan ten pogłębia obstrukcja oraz chroniczny kaszel.

Wypadanie cewki moczowej – cewka obniĹźa się wzdłuĹź przedniej ściany pochwy, a podraĹźniony nabłonek przyczynia się do częstego oddawania moczu.

Wypadanie odbytu – przednia ściana odbytu obniĹźa się wzdłuĹź tylnej ściany pochwy co najbardziej jest uciążliwe w trakcie wypróşniania. Niekiedy jest tak, Ĺźe aby umoĹźliwić wypróşnienie trzeba włoĹźyć palec i podtrzymać tylną ścianę pochwy.

Wypadanie pęcherza prawie zawsze prowadzi do stanów zapalnych. Kiedy pęcherz zwisa poniżej ujścia cewki ciężko jest oddać mocz. Należy wtedy przycisnąć uwypukloną część palcem.

Jeśli wypadanie narządów występuje w jeszcze mało zaawansowanym stadium można stosować zastępczą terapię hormonalną, która powstrzymuje zanikowe zmiany tkanek, powodowane niedoborem estrogenów. Kobietom starszym z przeciwskazaniami do operacji, zaleca się specjalny krążek dopochwowy podtrzymujący szyjkę oraz macicę, jednak nie powinno się go nosić długo ze względu na występowanie podrażnień nabłonka. Zabiegu chirurgicznego wymaga wypadanie narządów III stopnia. Wykonuje się go poprzez pochwę i skraca się wiązadła maciczne, niekiedy pojawia się konieczność usunięcia całej macicy. By zapobiec tym przykrym procesom można zawczasu zacząć uprawiać ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, unikać nadmiernych wysiłków fizycznych i najlepiej rzucić palenie szczególnie gdy towarzyszy temu kaszel. Należy dbać także o prawidłowe wypróżnienia, jeść wiele owoców i warzyw zawierających błonnik. Pewniej i lepiej można się także poczuć nosząc dobrze skrojony pas, lub specjalną bieliznę.

 

Tags: , , ,

Napisz komentarz

Top