SkĂłra

Rogowacenie białe 
Rogowacenie białe czyli leukoplakia to białawe wypukłe plamy pojawiające się na błonie śluzowej jamy ustnej, języku oraz wokół wejścia do pochwy, najcześciej u starszych kobiet. Nie wiedomo co wywołuję leukoplakię sromu, natomiast w jamie ustnej jest najczęściej skutkiem palenia, niedopasowanej protezy czy np. ostrej krawędzi zęba. Plamy rosną pomału, raczej niczym nie grożą, ale czasami mogę ulec zezłośliwieniu toteż należy powiedzieć o nich lekarzowi.

Ostuda
Ostuda to żółtawe lub jasnobrązowe przebarwienia skóry twarzy. Mogą one tworzyć się także w czasie ciąży, ale najczęściej towarzyszą przekwitaniu lub są reakcją na tabletki antykoncepcyjne i zastępczą terapię hormonalną. Należy wówczas tylko zmienić typ stosowanych hormonów.

Naczynka krwionośne i znamiona pająkowate
Wszelkie naczynia krwionośne są znacznie bardziej widoczne u starszych kobiet ze względu na utratę koloru i jędrności ich starzejącej sie skĂłry. Sprawę pogarszają tu takĹźe uderzenia gorąca – nabrzmiałe naczynia włosowate mogą pękać. Często pojawiają sie takĹźe tzw. „pajączki” czyli czerwone kropki, od ktĂłrych rozchodzą się promieniście rozszerzone niteczki. Więcej niĹź 7 takich znamion na twarzy jest sygnałem niedomagania wątroby. PajączkĂłw się nie leczy, ale powinno się je pokazać lekarzowi.

Plamy starcze
Po menopauzie u kobiet na skórze tworzą się:

  • brązowożółte i lekko wypukłe plamy rogowacenia łojotokowego
  • ciemniejsze plamy rogowacenia słonecznego na grzbietach dłoni, twarzy i innych częściach ciała wystawionych na działanie słońca
  • drobne czerwone kropki de Morgana na tułowiu

Leczeniu podlega jedynie rogowacenie słoneczne ponieważ może ulec zezłośliwieniu. Plamy takie usuwa się podczas miejscowego znieczulenia lub zamrażania ciekłym azotem. Każde rozrastające sie i krwawiące znamię należy pokazać lekarzowi.

 

Tags: , , , , , , ,

Napisz komentarz

Top