Rak piersi

Rak piersi  to zwyczajowa i potocznie używana nazwa nowotwór gruczołu sutkowego. Rak gruczołu sutkowego jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym kobiet w skali globalnej. Ten rodzaj nowotworu występuje również u mężczyzn jednak jest dosyć rzadki i zazwyczaj zbyt późno diagnozowany.

Statystyki są następujące – 5 do 30% nowotworĂłw piersi, podobnie jak rak jajnika, wiąże się z genetyczną predyspozycją oraz określonymi, genetycznymi mutacjami. Kolejnym czynnikiem predysponującym do wystąpienia raka sutka jest wiek. Ryzyko wystąpienia nowotworu wzrasta wraz z wiekiem zaczynając juĹź od 30 roku Ĺźycia, natomiast po klimakterium utrzymuje się zasadniczo na stałym poziomie.

Następnym czynnikiem niewiele, ale jednak zwiększającym ryzyko raka piersi jest wiek pierwszej miesiączki niższy niż 12 lat i wiek klimakterium wyższy niż 55 lat. Najprawdopodobniej zależność ta wiąże się z przedłużonym wpływem estrogenów na tkanki organizmu. Ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet, które nigdy nie rodziły jest nawet 3 razy większe niż u kobiet mających potomstwo. Przed rakiem sutka chroni nadwaga występująca przed menopauzą prawdopodobnie przez to, że powoduje cykle bezowulacyjne, natomiast po menopauzie zwiększa ryzyko z powodu produkcji estrogenów w tkance tłuszczowej.

Inne czynniki predysponujące do wystąpienia raka sutka to wysoki status socjalno-ekonomiczny kobiety, niewłaściwa dieta obfitująca w cukier, tłuszcze, alkohol, niepłodność, pierwsza ciąża po 35. roku życia, późna menopauza.

Najskuteczniejszym ratunkiem jest jak najwcześniejsze rozpoznanie tego nowotworu w stadium przedklinicznym, zwłaszcza zanim będzie wyczuwalny jako guzek – postawienie takiej diagnozy umoĹźliwia badanie mammograficzne uzupełnione w razie potrzeby badaniem USG.

 

 

Tags: , , , ,

Napisz komentarz

Top