Rak jajnika

Jest to bardzo niebezpieczny nowotwór ze względu na swój skrycie rozwijający się i przez to trudny do zdiagnozowania przebieg. Statystyki wykazują, że zdecydowanie częściej dotyczy kobiet starszych, rasy białej, które nie rodziły, o wysokim statusie materialnym. Dodatkowym czynnikiem predysponującym są uwarunkowania genetyczne.

Początkowo rak jajnika nie daje właściwie żadnych objawów. O poważnym już stopniu zaawansowania choroby świadczą m.in.: powiększony obwód i bóle brzucha, zaparcia a także trudności w oddawaniu moczu.

Badanie ginekologiczne oraz badanie USG umożliwiają wykrycie tego nowotworu lecz niestety dopiero w późnych stadiach kiedy jego średnica przekracza już 5cm.

W niewielkim stopniu funkcję ochronną przed rakiem jajnika przypisuje się stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej, licznym ciążom oraz karmieniu piersią. Ryzyko wystąpienia raka jajnika wiąże się z ilością i częstością owulacji w życiu kobiety, ze względu na związane z owulacją przerywanie ciągłości nabłonka jajnika oraz drażniący wpływ zawierającego estrogeny płynu pęcherzykowego.

 

 

Tags: , ,

Napisz komentarz

Top