Mięśniaki

Mięśniaki to wolno rosnące niezłośliwe guzy, które tworzą się w ścianie macicy lub na jej śluzówce. Nie wiadomo dokładnie jakie są przyczyny ich powstawania, wiadomo natomiast, że wiąże się to z poziomem estrogenów.

Zdarzają się, choć rzadko nawet przed 20. rokiem Ĺźycia, między 35. a 45. rokiem Ĺźycia dotyczą prawie 20% kobiet, a po przekroczeniu 80. roku Ĺźycia cierpi na nie aĹź 25% kobiet. Ten wzrost zachorowań wiąże się z nadmiarem estrogenĂłw – w latach poprzedzających okres klimakterium spada produkcja antagonistycznego progesteronu. Po zakończeniu menopauzy mięśniaki zaczynają się obkurczać, lecz jeśli jednak nadal się powiększają nie wolno tego bagatelizować poniewaĹź guzy te wykazują skłonności do zezłośliwienia. Niewielkie mięśniaki przewaĹźnie nie dają Ĺźadnych objawĂłw, jeśli natomiast zniekształcają macicę moĹźe dochodzić do obfitych lub długich menstruacji prowadzących do anemii.

Mięśniaki o sporych rozmiarach mogą uciskać pęcherz i kiszkę stolcową powowodując częste parcia, bĂłle i obstrukcję. Niekiedy mięśniak znajdujący się w ścianie macicy skręca się wokół szypuły objawiając się nagłym i ostrym bĂłlem w dole brzucha. By zdiagnozować mięśniaka naleĹźy wykonać badanie ultrasonograficzne (USG), najczęściej jednak wystarcza nawet samo badanie ginekologiczne – mięśniakowata macica w dotyku jest „wyboista”. Niewielkie mięśniaki najczęściej nie wymagają leczenia, a jedynie regularnej kontroli. Wskazaniem do operacji jest np. uporczywy bĂłl i obfite krwawienia.

 

 

Tags: , , , , ,

Napisz komentarz

Top