Cukrzyca

Cukrzyca to choroba polegająca na niedoborze insuliny. Rozróşniamy jej dwa typy – w pierwszym organizm nie wytwarza w ogĂłle hormonu i trzeba go dostarczać za pomocą zastrzykĂłw, w drugim organizm wytwarza insulinę w niewystarczającej ilości. Ten drugi typ jest najczęściej spotykany u kobiet po 40. roku Ĺźycia.

Insulina to hormon wydzielany przez trzustkę, który odpowiada za przemianę węglowodanów. Jej niedobór prowadzi do wzrostu poziomu cukru we krwi, który następnie wydalany jest razem z moczem. Objawami najczęściej występującymi są zmęczenie, szybki spadek masy ciała, wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, problemy z widzeniem oraz świąd sromu.

Cukrzyca jest ściśle powiązana z otyłością. Nadwaga połączona ze sporym spoĹźywaniem węglowodanĂłw podnosi poziom cukru we krwi, a z tym trzustka niestety nie moĹźe sobie poradzić. Czynnikami predysponującymi do wystąpienia cukrzycy są takĹźe dziedziczność oraz wiek. Najlepiej więc „dmuchać na gorące” i nie dopuszczać do nadwagi, zmodyfikować dietę. Szczegółowych wskazań dietetycznych udziela lekarz diabetolog.

 

Tags: , , , , , ,

Napisz komentarz

Top