Choroba zwyrodnieniowa stawĂłw

Schorzenie to dotyczy niemal każdego człowieka po 60 roku życia. Zwyrodnienie jest bardzo często rezultatem nadmiernego przeciążenia stawów wynikającego z otyłości, nieprawidłowej budowy ciała czy anomalii rozwojowych. Dotyczy najczęściej tych partii ciała, gdzie wcześniej doszło do jakiegoś urazu mechanicznego albo zbyt dużej eksploatacji (np. u sportowców).

Zdrowy staw „wyścielony” jest chrząstką i wypełniony kaletkami maziowymi. Wraz z upływem lat chrząstka staje się nierĂłwna, „płatkowata”, a jej małe kawałki odrywają się od stawu. Zwyrodnienie stawĂłw uszkadza najczęściej stawy biodrowe i kolanowe, skokowe i stawy stĂłp. Tworzą się wałowate naddatki na krawędzich. Podobny proces odbywa się na powierzchni kręgĂłw uniemoĹźliwiając poruszanie szyją. Ucisk naddatku na nerw w szyjnej części kręgosłupa powoduje bĂłl łokcia, ramienia i nawet palcĂłw. PodraĹźnienie nerwu kulszowego powoduje bĂłl pośladka, promieniujący do nogi.

Kobiety po menopauzie czasami cierpią na tzw. guzki Heberdena czyli zgrubienia stawów na końcu palców.
Objawy towarzyszące temu schorzeniu to bóle, obrzmienia i sztywność utrudniające podstawowe codzienne czynności jak chodzenie, ubieranie się czy nawet sen. Dodatkowo dochodzi do kurczenia się i wiotczenia przyległych mięśni, które jeśli nie są używane degenerują się.

 

 

 

Tags: , , , , , , ,

Napisz komentarz

Top